Detoxikačná kúra nemusí byť iba o hladovaní a tvrdých pravidlách, ktorými sa musíte riadiť v rámci detoxikačného jedálneho lístka. Svoje telo môžete očistiť aj pomaly, postupne a hlavne bez prílišných extrémov.
S príchodom jari nás často trápi únava, nedostatok energie, nervozita, podráždenosť i smútok. Niektorí z nás sa pasujú aj s kilami navyše a tráviacimi problémami. Navyše dennodenne sme vystavovaní toxínom z ovzdušia, prídavným a konzervačným látkam v potravinách, ktoré jeme. Konzumujeme príliš veľa rafinovaného cukru, bielej múky, alkoholu či kofeínu. Navyše v našom živote chýba pohyb, ktorý má množstvo benefitov na telo i psychiku. Takýto životný štýl sa čoskoro odrazí na tom, ako sa cítime i vyzeráme. Ako pomôcť organizmu s očistou?
Ako pomôcť telu zvládať útoky toxínov?
Naše bunky sú neustále „bombardované“ škodlivými voľnými radikálmi. Hoci je ľudské telo prepracovaný nástroj a dokáže im odolávať, je našou povinnosťou pomôcť mu. Voľba konkrétnych krokov je na nás. V rámci detoxikačného programu je dobré vyradiť, resp. maximálne eliminovať rafinované potraviny (vrátanie bielej múky a cukru), mastné, slané a vyprážané jedlá, vyhnúť sa alkoholu, cigaretám i umelým sladidlám, obmedziť príjem kofeínu a zaradiť do životného štýlu niektoré prvky, ktoré organizmus očistia i posilnia.
Tipy na pohodlný detox
1. Zamerajte sa na kvalitný pitný režim
Voda je tou zložkou nášho jedálnička, ktorá pomáha telu pri zbavovaní sa škodlivých látok. Bežne by mal človek vypiť 0,4 až 0,5 litra vody na každých zažatých 15 kg váhy. V rámci detoxu je vhodné zaradiť naozaj kvalitné druhy tekutín. Môže ísť o filtrovanú vodu, bylinkové čaje (žihľavový) či obľúbené smoothies, pričom výborné detoxikačné účinky majú zelené smoothies. Pokojne môžete do nich pridať zelené potraviny (chlorellu, spirulínu alebo zelený jačmeň). Tiež je potrebné začať deň vypitím 1 – 2 pohárov vody so šťavou z polovice citróna.
2. Ozdravte svoje raňajky
Keďže dôležitým pravidlom v rámci detoxu je eliminovať rafinované potraviny, v tomto štýle si nastavte aj raňajky. Preferujte celozrnné obilniny s veľkým množstvom ovocia. Nevyhýbajte sa ani orechom, poprípade semiačkam a koreninám s detoxikačnou schopnosťou. Vhodné sú napríklad chia semienka, z korením škorica alebo kurkuma. Pridať môžete aj kokosový olej, ktorý má očisťujúce i protizápalové vlastnosti. Dobrou voľbou sú aj čerstvo lisované zeleninové a ovocné šťavy a už spomínané smoothies.
3. Ku každému hlavnému jedlu si dajte veľa zeleniny
Pozitív konzumácie zeleniny je niekoľko. Očisťuje, posilňuje, zasýti a obsahuje minimálne množstvo kalórií. Ak sa rozhodnete ku každému hlavnému jedlu pridať rozmanitú zeleninu, organizmus sa vám poďakuje.
4. Každý deň si doprajte aspoň 30 minút pohybovej aktivity
Ak nie ste vášnivým milovníkom športu, nevadí. Ale aj tak sa snažte do svojho denného harmonogramu napasovať viac pohybu. Pokojne môže ísť o svižnú chôdzu alebo džoging. Pohyb je dôležitou súčasťou očisty organizmu, pretože napomáha telu zbavovať sa nežiaducich látok. Vďaka pravidelnému cvičeniu je telo lepšie okysličené a zásobované živinami.
5. Pomôžte svojmu telu prostriedkami z prírody
Okrem vyššie spomenutých zelených potravín môžete organizmu pomôcť detoxikovať sa aj ďalšími pomocníkmi z prírody. Jedným z nich je lucerna siata, u nás dostupná aj pod názvom alfalfa. Je výborná pri tráviacich ťažkostiach, zadržiavaní vody, skvelo detoxikuje, podporuje krvnú zrážanlivosť, dodáva energiu, spomaľuje starnutie organizmu atď. Ak si zaobstaráte lucernu v podobe alfalfa prášku, môžete ho bez problémov pridať do vody, džúsov, smoothies alebo kaší. Fantázii sa medze nekladú. Užívajú sa 1-2 čajové lyžičky denne, maximálne po dobu 2-3 mesiacov. To znamená, že týmto spôsobom môžete telo nielen očistiť po dlhej a tmavej zime, ale aj bez problémov prekonať nepríjemnú jarnú únavu.
Ak je vaším problémom únava, vyčerpanosť, trpíte nedostatkom vitamínov, minerálov a stopových prvkov, zápalovými, bakteriálnymi alebo plesňovými infekciami, siahnite po rastline moringa, ktorej sa v tradičnej čínskej medicíne hovorí aj strom života. Moringa je bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. Nachádzajú sa v nej aj bielkoviny, vláknina a desiatky antioxidantov. Práve antioxidanty majú schopnosť chrániť bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Preto sú v dnešnej dobe pre ľudské telo viac ako dôležité.
Vyberte si to, čo vám sedí
Nikto od vás nechce, aby ste sa v rámci očisty riadili všetkými pravidlami. Aj v prípade, že si vyberiete iba jedno, urobíte veľa pre svoje zdravie, ktoré je tým najcennejším, čo máme.