Každý z nás má z času na čas obdobia, keď sa necíti byť na sto percent psychicky v pohode. Bojuje s pocitmi smútku, strachu či únavy. Vtedy je dobré skoncentrovať všetky sily a zabrániť horším stavom, ktoré môžu viesť ku skutočnej depresii.
Tá, samozrejme, patrí do rúk lekára. Zvyčajne je dôsledkom viacerých faktorov – chemickej nerovnováhy v mozgu, genetických predispozícií, stresu, celkového životného štýlu a podobne. Liečba zvyčajne spočíva v užívaní antidepresív a absolvovaní psychoterapie.
Najlepšie je depresívnym stavom predchádzať
Určite uznáte, že vždy je lepšie depresii predchádzať, ako ju liečiť. Niekedy stačí zmeniť životný štýl – napríklad zaradiť do svojho denného plánu pohyb na čerstvom vzduchu, pretože za melancholickými stavmi i podráždenosťou môže byť deficit vitamínu D. Ten si naše telo dokáže vyrobiť práve zo slnečného žiarenia. Nemožno opomenúť endorfíny, ktoré sa pri cvičení uvoľňujú.
Ďalej môže byť účinnou zbraňou proti „depke“ dostatočný spánok v trvaní osem hodín, ktorý možno podporiť pitím bylinkových čajov pred spaním. Výbornou voľbou je ľubovník bodkovaný, valeriána lekárska alebo harmanček. Niekedy je zasa nutné zapracovať na svojom myslení alebo sa naučiť lepšie zvládať stres. Na to tiež existuje množstvo jednoduchých techník od hlbokého dýchania cez meditáciu až po vizualizáciu a pozitívne afirmácie.
V rámci prevencie depresívnych stavov je dôležité zamerať sa aj na konzumáciu vhodných potravín, resp. makro a mikroživín. Za všetky možno spomenúť vitamíny skupiny B či aminokyselinu tryptofán. Vitamíny zo skupiny B sú zastúpené v širokej škále potravín. Nájdete ich v celých zrnách, orechoch, semiačkach, strukovinách, ale aj v ovocí a zelenine. Esenciálna aminokyselina tryptofán je prekurzorom serotonínu, teda hormónu dobrej nálady. Nedostatočná tvorba serotonínu vedie k poruchám nálady, podráždenosti, agresivite či ťažkosťami so spánkom. Tryptofán je hojne zastúpený v tučných rybách, orechoch, semienkach, banánoch, ananáse, tofu syre a ďalších. Okrem potravín môžete vyskúšať aj ďalších prírodných pomocníkov z radu adaptogénov.
Nie vždy sú riešením tradičné antidepresíva
Ak momentálne prežívate nie príliš šťastné obdobie, cítite sa psychicky i fyzicky unavení, alebo hľadáte prostriedky k doplneniu farmakologickej liečby depresie, za vyskúšanie stoja pomocníci z prírody. Aké sú ich výhody? Keďže ide o prírodné doplnky, pri dodržaní dávkovania nemajú žiadne vedľajšie účinky. Naopak, majú schopnosť pričiniť sa o vyrovnanie hormonálnej hladiny v mozgu, dodať energiu či upokojiť, zmierniť úzkosť a stres.
Zaujímavú štúdiu v tomto smere vykonali odborníci z University of Perelman School of Medicine v Pensylvánii. Účastníkov pokusu rozdelili do troch skupín – prvá užívala extrakt z rozchodnice ružovej, druhá konvenčné antidepresíva v podobe sertralínu (skupina antidepresív SSRI) a tretia placebo. Tí, ktorí užívali rozchodnicu ružovú, mali až 1,9-krát väčšiu šancu na zlepšenie v porovnaní s tými, ktorí užívali tradičné antidepresíva. Navyše až 63 % účastníkov liečených tradične, pocítilo vedľajšie účinky antidepresív, hlavne nevoľnosť a sexuálnu dysfunkciu.
Prírodní pomocníci na zlepšenie nálady
Na depresívne stavy sú skvelé rastliny z kategórie adaptogénov. Významnými adaptogénmi sú napríklad ženšeny. Medzi ich pozitívne účinky možno zaradiť zlepšenie psychickej i fyzickej kondície. Ako adaptogény dokážu na jednej strane zmierniť strach, stres a úzkosť, teda upokojiť, na druhej strane dodať energiu. Už lyžička prášku z ženšenu päťlistého (gynostemmy) denne prinesie pozitívne účinky.
U nás menej známym bojovníkom proti stresu je ďalší adaptogén s názvom brahmi. V indickej ajurvéde je však táto rastlina veľmi cenená, pretože je významným nootropikom a antioxidantom. To znamená, že sa aktívne podieľa na procesoch v mozgu – stabilizuje emócie a nálady, aktivizuje telo i psychiku, zlepšuje koncentráciu atď. Za odporúčanú dennú dávku sa považuje množstvo 2 až 6 gramov, pričom pozitívny efekt sa dostaví zhruba o 20 dní.
Ste milovníkom sladkostí? Potom stavte na organický kakaový prášok. Môžete ho využiť pri príprave sladkých a zdravých dobrôt alebo pridať dosmoothie. Kakaové bôby sú významným zdrojom antioxidantov a živín potrebných pre správne fungovanie nervovej sústavy. Navyše pri konzumácii kakaa dochádza k uvoľňovaniu hormónov dobrej nálady. Nehovoriac o tom, že chuťové poháriky sa vám poďakujú.
Vitalitu a chuť do života možno podporiť i ďalším adaptogénom. Stavikrv mnohokvetý (Fo-Ti) pomáha pri strese, napätí a nespavosti. Avšak má aj mnoho ďalších pozitív – detoxikuje, zmierňuje príznaky klimaktéria, podporuje imunitu atď.
Ktorému z adaptogénov dáte šancu vy?