Trápia vás dve či tri kilá navyše, a vy by ste radi zažiarili v plavkách? Žiadny strach, ešte stále máte dosť času na to, aby ste sa ich zbavili a cítili sa vo svojom tele dokonale.
Nemusíte držať žiadne drastické diéty a ani sa trápiť hladovkou. Stačí sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami a dosiahnete cieľ, ktorý ste si stanovili bez zbytočnej nervozity a strachu, že keď schudnete rýchlo, príde jojo efekt.
Tipy, ktoré vám pomôžu schudnúť
1. Dajte si pozor na jednoduché sacharidy
Jednoduché sacharidy môžu byť za určitých podmienok dobrým pomocníkom – napríklad vtedy, keď potrebujete telu dodať energiu promptne pred či po náročnom tréningu. Väčšinou však nadmerný príjem rýchlych cukrov, hlavne rafinovaného cukru a bielej múky, vedie k tomu, že sa ukladajú do tukových vankúšikov. Ako tomu predísť? Riaďte sa overeným pravidlom, ktoré hovorí, že s pribúdajúcim časom by malo množstvo sacharidov v jedálničku klesať. Snažte sa vyhnúť úplne jednoduchým sacharidom v podobe bežných sladkostí, produktov z bielej múky a rafinovaného cukru. Sladké druhy ovocia a tiež komplexné sacharidy (ovsené vločky, celé zrná) konzumujte iba dopoludnia.
Ak milujete pečivo, nemusíte sa ho vzdávať úplne. Stačí, keď obyčajné biele pečivo nahradíte kvalitným celozrnným a budete ho jesť len na raňajky alebo na desiatu. Čo sa týka rafinovaného cukru, začnite čítať etikety a vyhnite sa produktom, ktoré ho obsahujú neprimerane veľa. Takisto na dosladenie kávy alebo čaju používajte prírodné sladidlá. Dobrou voľbou je stévia alebo lucuma v podobe prášku. Výhodou týchto sladidiel je to, že obsahujú zanedbateľné množstvo kalórií a tiež nespôsobujú výkyvy krvného cukru, spojené s prejedaním. Môžete si nimi dosladiť nápoje, müsli, cereálie, jogurty či obľúbené smoothies.
2. Staňte sa majstrom v dodržiavaní pitného režimu
Voda dokáže naštartovať zabrzdený metabolizmus takmer zázračným spôsobom. Navyše ak budete piť vodu, ktorá je chladnejšia, vaše telo spáli ešte viac energie. Zásadne preferujte čistú vodu. S dopĺňaním tekutín začnite hneď ráno. Dva poháre vody s citrónovou šťavou sú tou najlepšou voľbou pre rozbeh metabolických procesov. Potom pite priebežne počas celého dňa, aby ste sa dostali na úroveň minimálne dvoch litrov vody. Počas letných mesiacov môžete mierne navýšiť aj pitie minerálnych vôd, ktoré do tela dostanú vypotené elektrolyty, ako draslík, sodík či horčík. Spestrením pitného režimu, ktoré navyše podporuje spaľovanie tukov, je aj zelený čaj. Samozrejme, namieste sú aj riedené zeleninové a ovocné šťavy.
3. Sledujte denný príjem sodíka
Odporúčaná denná dávka sodíka pre bežného človeka je 500 mg. Bohužiaľ, toto množstvo niekoľkonásobne prekračujeme. Zabúdame na to, že nadmerný príjem sodíka vedie nielen ku kardiovaskulárnym ochoreniam, ale aj k zadržiavaniu vody v tele. Ako menej soliť? Klasickú kuchynskú soľ vymeňte za himalájsku či draselnú soľ alebo prášok z morskej riasy Kelp, ktorý je prirodzene slaný. Začnite čítať etikety a sledovať zastúpenie sodíka, na dochutenie jedál používajte bylinky a jedlá soľte až vo finále tepelnej úpravy.
4. Spite 8 hodín
Pýtate sa, čo má spánok spoločné s chudnutím? Odborníci z The University of Chicago urobili štúdiu, na základe ktorej zistili nasledovné – ženy, ktoré spali menej ako štyri hodiny denne, mali oveľa pomalší metabolizmus ako tie, ktoré spali osem hodín. Dostatočný spánok teda udrží v správnom chode váš metabolizmus, zlepší vám náladu, dodá energiu a pozitívne sa podpíše aj na vzhľade pokožky.
5. Pohnite kostrou
Samozrejme, nikto od vás nechce, aby ste sa stali majstrom v dvíhaní ťažkých závaží či bežcom na dlhé trate. Úplne postačí, keď si denne doprajete 30 minút rýchlej chôdze. Zdá sa vám to priveľa, pretože sa cítite vystresovane a bez energie? V tom prípade vám môžu pomôcť prírodné adaptogény. Jedným z účinných je rozchodnica ružová, ktorá má pozitívny vplyv na psychické rozpoloženie a zvyšuje fyzickú kondíciu.
6. Jedzte pravidelne a pomaly
Ak chcete udržať metabolizmus v správnom chode, musíte jesť pravidelne. V prípade, že budete mať tendenciu vynechávať jedlá v snahe ušetriť kalórie, látková výmena sa spomalí a organizmus si bude šetriť energiu na horšie časy. Základom by mali byť kvalitné raňajky, v rámci ktorých si môžete dopriať komplexné sacharidy, napríklad v podobe celých zŕn. Ovsené vločky s ovocím, orechmi, živinami nabitými chia semiačkami, ochutené organickým kakaom, sú pochúťkou aj pre náročných.
7. Myslite pozitívne!
Dlhodobý stres vedie k zvýšeniu stresových hormónov v našom tele. Jedná sa hlavne o kortizol. Zvýšená hladina kortizolu sa spája s priberaním a ukladaním tuku v brušnej oblasti. Preto sa snažte nájsť spôsob, ako stres lepšie zvládať – osvojte si techniku hlbokého dýchania, venujte sa koníčkom, stretávajte sa s priateľmi a tešte sa zo všetkého, čo máte a buďte za to vďační!