Zoznámte sa s prírodnými pomocníkmi, ktorí brzdia starnutie, použitými v troch receptoch na lahodné nápoje.
Ako predchádzať predčasnému starnutiu?
Kolagén, spomalenie starnutia a zdravý životný štýl
Skôr, ako sa pustíme do hľadania prostriedkov proti predčasnému starnutiu, je potrebné pripomenúť si dôležitosť kolagénu, ktorý hrá v tomto smere významnú úlohu.
Kolagén je bielkovina predstavujúca základnú stavebnú hmotu podporných tkanív – kože, šliach, chrupaviek a kostí. V tele človeka tvorí zhruba tretinu všetkých bielkovín. Podstatná je aj informácia, že s pribúdajúcimi rokmi sa mení štruktúra i množstvo produkovaného kolagénu, čo sa prejavuje negatívne i na našom vzhľade – trápi nás suchá, dehydratovaná a ovisnutá pokožka, vrásky, suché a lámavé vlasy, krehké nechty, pigmentové škvrny a tak ďalej.
Mnohí z nás si kladú otázku, ako proces starnutia spomaliť. Samozrejme, dôležitý je celkový životný štýl. Jeho neodmysliteľnou súčasťou je zdravá a vyvážená strava bohatá na protizápalové omega-3 tuky (tučné morské ryby, rybí olej, ľanové semiačka, avokádo…).
Nesmie chýbať dostatočné množstvo vitamínu C patriaceho medzi najsilnejšie antioxidanty, ktorý okrem iného podporuje i tvorbu kolagénu. Céčko je zastúpené hlavne v ovocí a zelenine, ako napríklad kyslá kapusta, kivi, červená paprika, citrusové plody, šípky atď.
Počas chladných mesiacov, keď si náš organizmus nedokáže vyprodukovať vitamín D zo slnečných lúčov, je potrebné dbať na prísun déčka z potravín, ako napríklad z vajíčok z voľného chovu, voľne žijúcich morských rýb alebo fortifikovaných produktov.
Prevenciou predčasného starnutia a kľúčom k pevnému zdraviu sú i antioxidanty – čím pestrejší bude náš jedálny lístok, tým viac antioxidantov prijmeme. Antioxidanty pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, a teda aj pred predčasným starnutím. Významný je v tomto smere, napríklad epigalokatechín galát (EGCG) nachádzajúci sa, napríklad v zelenom čaji, čučoriedkach, avokáde alebo jabĺčkach.
Okrem zdravého jedálnička by sme mali v rámci zdravého životného štýlu dbať na pravidelný pohyb, kvalitný spánok, pitný režim, nájsť si spôsoby zvládania stresu a nepodceňovať pozitívne myslenie.
Nevyhnutná je ochrana kmeňových buniek
Kmeňové bunky sú jedným z najväčších zázrakov živého organizmu. Dokážu sa veľmi dlho deliť, pričom časť z nich stále zostáva kmeňovými, nediferencovanými. V tejto fáze vývoja nemajú v tele nijakú konkrétnu úlohu, sú ako vojsko v zálohe, ktoré čaká na chvíľu, keď bude treba niekde zasiahnuť. Kmeňovú bunku si môžeme predstaviť ako bunku , ktorá ešte nepozná svoju úlohu , nie je jasné čím sa stane v organizme bunkou niektorého orgánu , alebo tkaniva.
Vo vedeckých kruhoch sa stále viac debatuje o tom, že starnutie ľudského tela je vlastne dôsledkom starnutia kmeňových buniek (teória starnutia kmeňových buniek). To znamená, že kmeňové bunky starnú a sú čoraz menej schopné obnovovať tkanivá a orgány, teda aj kolagén. Ak chceme starnutie pribrzdiť, mali by sme sa zamerať na podporu, alebo cielenú ochranu kmeňových buniek ako aktivátorov tvorby kolagénu.
Liečba kmeňovými bunkami predstavuje jednu z najmodernejších a prevratných liečebných metód na svete. Podobný koncept existuje už tisícky rokov v tradičnej čínskej medicíne. Je známy ako koncept JING alebo ESENCIA – pôvod života. Deficit JING je výsledkom chronických chorôb , stresu a starnutia. Sú to faktory , ktoré vyčerpávajú a poškodzujú kmeňové bunky. Dnes sa častejšie propagujú čínske byliny , ktoré môžu vyživovať JING -ESENCIU života.
Táto teória dáva určitý zmysel. Napokon kmeňové bunky, viac akékoľvek iné typy buniek zodpovedajú za omladenie nášho tkaniva. A bez ohľadu na to akú úlohu majú kmeňové bunky v tomto procese , vieme ,že spolu s kolagénom môžu pomôcť udržať naše telá mladšie.
Čo pomôže podľa TČM na budovanie a obnovu jingových a kmeňových buniek ?
Schizandra čínska
Bobuľky schizandry čínskej sú známe tým, že disponujú horkou, sladkou, kyslou, slanou i štipľavou chuťou. Podľa tradičnej čínskej medicíny táto rastlina obnovuje vnútornú
rovnováhu a zdravie.
Mnoho jej účinkov je preukázaných aj vedecky. V prvom rade disponuje významnými protizápalovými účinkami. Podľa štúdie Memorial Sloan Kettering Cancer Center, schizandra zvyšuje hladinu glutatiónu v pečeni, pričom glutatión patrí k najsilnejším antioxidantom bojujúcim proti voľným radikálom.
Schizandra je aj adaptogén – pomôže nám lepšie sa vysporiadať so stresom, ktorému musíme dennodenne čeliť.
Okrem toho zlepšuje činnosť pečene a trávenia, chráni pokožku, zlepšuje koncentráciu, motiváciu a pamäť a podporuje potenciu.
Vyskúšajte pripraviť si napríklad Anti-aging smoothie so schizandrou čínskou.
Reishi
Huba reishi je protizápalovou potravinou a existujú štúdie, podľa ktorých je i bojovníčkou proti rakovine.
Prispieva k správnemu fungovaniu a ochrane pečene, podporuje zdravie srdca, priaznivo vplýva na endokrinný systém, stabilizuje hladinu krvného cukru, je bojovníčkou proti alergiám a astme, chráni pred infekciami a vírusmi.
Pozrite si recept na lahodný nápoj s reishi hubou nielen proti starnutiu.
Fo-ti
Fo-ti, bylinka tvoriaca neodmysliteľnú súčasť tradičnej čínskej medicíny, je nabitá antioxidantmi, čiže pôsobí protizápalovo.
Je pokladom pre pokožku i vlasy – pomáha bojovať s akné, dermatitídou, popáleninami a odreninami.
Podľa štúdie vietnamských vedcov môže zabrániť predčasnému šediveniu vlasov a ich vypadávaniu.
Okrem toho je prírodným laxatívom, zlepšuje kvalitu spánku, pomáha zmierňovať príznaky menopauzy, je bojovníčkou proti ťažkostiam s pamäťou v neskoršom veku.
Vyskúšajte si pripraviť napríklad ranný nápoj večnej mladosti.