My ženy sme už raz také, stále rozmýšľame nad tým, ako si udržať svoju pleť krásnu a v skvelej forme. Špeciálnu pozornosť starostlivosti by sme jej mali venovať práve v zime. Zima je totiž pre pokožku naozaj zaťažkávajúca skúška. Musíme sa vysporiadať nie len s mrazom a nepriaznivým počasím, ale i so suchým vzduchom a prechodmi z prekúrených miestností von do chladného počasia. Ak chceme, aby naša pleť pôsobila sviežo a zdravo, a chceme sa vyhnúť jej podráždeniu, vysušeniu ba dokonca niekedy až popraskaniu , je naozaj nevyhnutné dobre sa o svoju pokožku v zime postarať.
Mnohé si pamätáme na časy, kedy sme boli malé slečny a naše maminky nám vždy, pred tým ako sme vyrazili von na sánkovačku, natreli tvár krémom, aby bola naša pokožka chránená pred mrazom a nepriaznivým počasím. Väčšinou to bol obyčajný krém na ruky alebo tvár, proste univerzálny na všetko. Dnes sú však časy iné a v obchodoch nám ponúkajú obrovské množstvo výrobkov, ktoré nám garantujú, že sa o našu pleť 100% postarajú a po ich použití zostane naozaj krásna. Lenže ako sa v tom množstve týchto výrobkov zorientovať? Neexistujú aj prírodné prípravky, alebo „babské rady“, ktoré by mi pomohli rovnako dobre a ešte by aj nezruinovali moju peňaženku? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako sa o svoju pokožku starať tak, aby ste boli nútení použiť pritom čo najmenej chemických prípravkov, ktoré by vašu pleť len zbytočne zaťažili.
Hydratácia
Jedným zo základných pilierov starostlivosti o pleť je bez pochyby hydratácia. Tá je dôležitá rovnako v zime ako v lete – ba dokonca, i keď sa to možno nezdá, v zime o niečo viac. V zime je totiž vzduch oveľa suchší a to vplýva i na našu pleť. Často je podráždená, sčervenaná či dokonca popraskaná. Preto je potrebné dopriať pokožke dávku hydratácie. Pokožku chránime kvalitným hydratačným krémom (ideálne s UV filtrom), alebo si doprajeme hydratačné pleťové masky. K hydratácii pokožky však bezpochyby patrí i hydratovanie „z vnútra“. To znamená, že napriek tomu, že v zime pociťujeme smäd oveľa menej ako v lete, nesmieme zabúdať na kvalitný pitný režim.
Extra tip: Vyskúšajte napríklad bylinné čaje zo šípky, koreňa fo-ti či schizandry. Okrem toho, že si zabezpečíte kvalitný pitný režim, pôsobia tieto byliny svojim zložením blahodarne i na Vašu pokožku.
Čistenie
Toto je jeden zo zvykov, ktorý by ste mali dodržiavať bez ohľadu na ročné obdobie. Nechoďte večer do postele bez toho, aby ste sa odlíčili a dôkladne vyčistili pleť. Potrebujete predsa zo svojej tváre zmyť všetko to, čo sa na ňu za celý deň nalepilo. A to platí vždy, či na tvári máte, alebo nemáte make-up. Vaša pleť totiž „pozbierala“ všetko, čo sa vo vzduchu nachádzalo a vy by ste jej mali dopriať základnú očistu. Pri výbere kozmetiky dbajte na to, aby bola bez obsahu alkoholu – ten totiž pleť vysušuje a to v zime nie je potrebné.
Extra tip: Na každodenné čistenie pleti vyskúšajte Konjacovú špongiu – je to špongia, ktorá je čisto rastlinného pôvodu, bez pridania akýchkoľvek farbív či iných umelých prísad. Pleť jemne čistí, hydratuje a vyživuje.
Olej na tvár
Vo všeobecnosti prevláda názor, že olej na tvár nie je ten najvhodnejší prípravok. No dovolíme si tvrdiť, že to tak úplne pravda nie je. Samozrejme, pokiaľ chcete použiť olej, musí to byť olej vysokej kvality. Siahnite vždy po oleji, ktorý je za studena lisovaný, ideálne v bio kvalite. Na výber máme množstvo olejov. Najznámejšie z nich sú napríklad olivový, kokosový či ricínový olej. Používajte napríklad kokosový olej vždy, keď sa chystáte von do chladného počasia. Netreba používať veľké množstvo. Stačí, ak si na ruky dáte menší kúsok a jemne si ho votriete do pokožky rúk čí tváre. Oleje sú ideálne nie len na premastenie pokožky, ale zároveň i na jej dôkladné prečistenie. Viete, že olejom odstránite dokonca i vode odolnú maskaru? Stačí extra panenský olivový olej nakvapkať na vatový tampón a prečistiť oči a očné okolie. Ďalšou výhodou použitia olejov pri čistení pleti je, že už nemusíte používať žiadne hydratačné krémy, Vaša pokožka bude hydratovaná olejom.
Extra tip: zmiešajte extra panenský olivový olej spolu s ricínovým a jemným masírovaním naneste túto zmes na vašu pleť. Po nanesení olejovej zmesi na pleť, ju prekryte froté uterákom namočeným v teplej vode a nechajte chvíľu pôsobiť teplo na pokožku, aby sa roztiahli póry. Následne prebytočnú olejovú vrstvu jemne zotrite. Touto zmesou môžete kľudne čistiť i oči a ich okolie – stačí do zmesi namočiť bežný vatový tampón a následne vyčistiť požadované partie. Olivový olej je vhodný preto, že má rovnaké pH ako naša pokožka a ricínový olej čistí póry. Vždy si vyberajte kvalitné, za studena lisované oleje v bio kvalite. Olivový olej môžete vymeniť i za kokosový, ktorý pôsobí antibakteriálne. ( Pomery podľa typu pleti – normálna pleť: 1:1, mastná, aknózna pleť 1:3, suchá pleť: 3:1 – pomer olivového (kokosového oleja k ricínovému oleju).
Píling
Pre nižšiu vlhkosť vzduchu sa naša pokožka v zime viac vysušuje a tým sa nej viac hromadia odumreté bunky, ktoré spôsobujú, že pleť pôsobí unavene. Tu je na mieste dopriať pleti očistu vo forme pílingu. V zime by sme však mali voliť jemnejšie formy pílingu, ktoré našu pleť zbytočne nerozdráždia. Ideálne je použiť rôzne olejové pílingy s menšími mikro-granulkami pre jemnejšie čistenie, alebo môžete vyskúšať vyššie spomínanú Konjacovú špongiu, ktorá vďaka svojej štruktúre pôsobí ako jemný exfoliant.
Extra tip: vyskúšajte si vyrobiť vlastný pleťový píling doma. V miske zmiešame med, olivový olej a kryštálový cukor (môžeme zvoliť trstinový, kokosový alebo klasický biely). Zmes si jemne nanesieme na pleť a jemne, bez tlaku, krúživými pohybmi masírujeme. Následne jemne zmyjeme teplou vodou.
Nestresuj sa!
Áno, to sa ľahko povie! Ale keď človek má predsa toľko starostí a problémov… No toto všetko sa na našej pleti odzrkadľuje. Každý deň plný stresu je pre našu pleť ako poriadny zásah päsťou. A nielen pre ňu. Naša celková pohoda, či už fyzická, alebo tá psychická sa odráža celkovo na tom ako vyzeráme. Nedajte stresu šancu, dožičte si kvalitný spánok, pohyb na čerstvom vzduchu, či jednoducho chvíle venované len sebe.
Extra tip: So stresom nám môžu pomôcť i dary matky prírody. Vyskúšajte Shizandru, ktorá dokáže harmonizovať celý náš organizmus alebo byliny ako je Gynostemma, Brahmi či Ashwagandha – sú to patogénne rastlinky, ktoré nám napomáhajú lepšie zvládať stres.
Správna životospráva
Je jasné, že toto pravidlo platí v zime dvojnásobne. V zime totiž naše telo potrebuje naozaj dostatok vitamínov, aby mohlo fungovať v úplnej pohode. Príroda nám ich ponúka veľké množstvo. Napríklad prírodný zdroj vitamínu C nájdeme v šípke, ktorú používali už naše prastaré mamy. Taktiež nesmieme zabúdať na omega3 mastné kyseliny, ktoré veľmi ľahko získame napríklad z Chia semiačok. Tie tiež ponúkajú telu veľké množstvo živín a môžu byť pridané do akéhokoľvek jedla. Ako bohatý zdroj kvalitnej výživy nám môže poslúžiť Moringa – nutrične veľmi bohatá rastlina, ktorá napomáha zlepšiť celkové zdravie organizmu. Nezabúdajme, že ak chceme, aby bola naša pleť krásna, zdravá a svieža, potom je kvalitná strava plná vitamínov a minerálov spolu s pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu a kvalitným spánkom a pitným režimom pre nás nevyhnutná.