Kvôli zvyšujúcemu sa množstvu civilizačných ochorení sa pomaly a postupne vraciame k zdravým potravinám, ktoré boli v minulosti vo veľkej úcte a generáciám pred nami pomáhali pri rozličných zdravotných ťažkostiach. Jednou z nich je aj alfalfa, alebo ak chcete – lucerna siata.
V našich končinách je lucerna siata známa hlavne ako poľnohospodárska plodina. Našťastie, aj táto skutočnosť sa začína pomaly meniť a postupne objavujeme jej zdravotné benefity. Vňať, listy i semená sú totiž nabité množstvom zdraviu prospešných látok.
Krátke okienko do histórie
Domovom lucerny siatej sú arabské oblasti. Podľa starých prameňov ju objavili Arabi, ktorí s ňou s obľubou kŕmili svoje kone. Aj názov alfalfa pochádza práve odtiaľ a v preklade znamená „otec všetkých potravín“. Lucerna siata je tiež neodmysliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny i indickej ajurvédy. Starí Číňania ju využívali na podporu chuti do jedla, Indovia si cenili hlavne listy, ktoré používali na odvodnenie či pri artritíde. V Amerike boli v obľube zasa semená, ktoré sa využívali pri príprave jedál alebo sa rozdrvili na pastu a prikladali na štípance od hmyzu. Slúžila aj na liečbu žltačky a podporu krvnej zrážanlivosti.
Tipy na použitie lucerny
Semienka lucerny sú skvelé na nakličovanie
Nakličovanie je proces, pri ktorom na jednej strane dochádza k eliminácii antinutričných látok v potravinách. Jedná sa o látky, ktoré znižujú proces vstrebávania živín, brzdia enzymatické procesy alebo priamo negatívne pôsobia na tráviace orgány. Na druhej strane sa klíčením znásobuje, napríklad obsah niektorých vitamínov, minerálov, antioxidantov, aktívnych enzýmov a vlákniny. Nakličovanie takisto uľahčuje trávenie a vstrebávanie. Semená lucerny sú na nakličovanie priam stvorené. Klíčky možno použiť do šalátov, polievok, a dokonca i do domáceho chlebíka. Sú nabité proteínmi, chlorofylom, vitamínom C, K, beta-karoténom, draslíkom i vápnikom.
- Sto gramov alfalfa naklíčených semiačok obsahuje 23 kcal, 2,1 g sacharidov (1,9 g tvorí vláknina), 4 g proteínov, 175 mg omega-3 a 234 mg omega-6 tukov, 30,5 mcg vitamínu K, 8,2 mg vitamínu C, vitamíny zo skupiny B, vápnik, železo, horčík, fosfor, meď, mangán a ďalšie minerály a stopové prvky.
Ako použiť organický prášok z lucerny?
Veľmi obľúbený je aj organický prášok z lucerny. Aj ten sa dá použiť mnohými spôsobmi – primiešať ho do obľúbeného ovocného či zeleninového nápoja, pridať do nátierky či jogurtu.
- Tip na smoothie
Zmixujte ½ avokáda, 1 banán, 1 malé jablko, 1 hrsť baby špenátu, ½ šálky vody a 1 PL Provitality Organic alfalfa prášku.
Čaj z lucerny
Lístky a kvety sú výborné na prípravu čaju, ktorý možno piť až tri razy denne. Čaj má blahodarný účinok na tráviacu sústavu, podporuje vstrebávanie živín z prijatých potravín a je aj diuretikom, čo možno využiť pri zápalových ochoreniach močových ciest.
Nálev sa pripravuje z primeraného množstva lucerny (1 ČL sušenej drogy na 250 ml), zaleje sa vriacou vodou, prikryje a nechá vylúhovať aspoň 10 minút. Nie je však vhodný na dlhodobé pitie – po dvoch mesiacoch je vhodné urobiť si prestávku. Platí to aj pre užívanie ďalších výživových doplnkov alfalfa (extrakty, prášky…).
Čo na účinky lucerny hovoria vedci?
Lucerna je zaujímavým predmetom skúmania aj pre vedcov. Odborníci z Pakistanu urobili ešte pred niekoľkými rokmi štúdiu na zvieratách, ktorá bola neskôr publikovaná v Journal of Pharmaceutical Sciences. Zistili, že lucerna má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém, konkrétne zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a znižuje riziko vzniku aterosklerózy.
Vedci z Budapešti zasa pre svoj pokus využili 20 diabetikov. Podávali im 1 g extraktu z listov lucerny počas šestnástich týždňov. Už po ôsmich týždňoch pacienti vykázali o 24 % nižšiu hladinu cholesterolu.
Podľa odborníkov z Institute of Soil Science and Plant Cultivation v Poľsku možno predpokladať, že listy lucerny obohatené o vitamín C sú bojovníkmi proti podvýžive, ischemickej chorobe srdca, tráviacim problémom a zároveň podporujú obranyschopnosť.
Ďalšie benefity alfalfa, ktoré stoja za povšimnutie
Samozrejme, s lucernou sa spája oveľa viac benefitov. Niektoré z nich boli overené používaním v alternatívnej medicíne, iné sú predmetnom výskumov modernej vedy. S čím vám môže alfalfa pomôcť? Tak napríklad s detoxikáciou krvi a pečene, podporou trávenia a peristatikou čriev, znížením hladiny cholesterolu a kôrnatením tepien. Podieľa sa aj na stabilizácii hladiny krvného cukru, čo môže byť prevenciou inzulínovej rezistencie a cukrovky. Takisto pôsobí na organizmus zásadito, čiže zabraňuje prekysleniu. Ďalej môže vhodne poslúžiť pri anémii, dne, artritíde, reume a zápaloch močového ústrojenstva.