Stále viac sa hovorí o tom, aké dôležité je zlepšovať obranyschopnosť organizmu pravidelným otužovaním, pohybom na čerstvom vzduchu, dostatočne dlhou expozíciou na slnečnom svetle, primeraným spánkom a, samozrejme, zdravou a vyváženou stravou.
V rámci jedálnička by sme mali dbať na konzumáciu pestrej škály najmä základných potravín, vrátane húb. Výbornou voľbou sú i huby shiitake, ktoré v našich končinách zoženieme čerstvé alebo sušené vo forme prášku.
Huby shiitake a imunita
Huby shiitake sú zaujímavým objektom skúmania aj pre vedcov. Podľa štúdie, na ktorej sa podieľali odborníci z Floridy a Brazílie, konzumácia dvoch sušených húb shiitake denne po dobu 30 dní zlepšila imunitné markery a, naopak, znížila úroveň zápalu u účastníkov štúdie.
S pozoruhodným záverom prišli čínski vedci, podľa ktorých majú huby shiitake schopnosť zvrátiť pokles imunitných funkcií s pribúdajúcim vekom. Avšak štúdia bola vykonaná na zvieratách a je potrebné urobiť ďalšie.
Za zmienku určite stojí aj to, že huby shiitake obsahujú zlúčeniny s antibakteriálnymi, antivírusovými a protiplesňovými účinkami.
Keďže sa objavujú stále nové vírusy a takisto existujú baktérie rezistentné na antibiotiká, shiitake majú potenciál na to, aby prispeli k boju proti týmto vírusom a baktériam. Podľa niektorých vedcov tieto účinky stoja minimálne za ďalšie preskúmanie.
Huby shiitake obsahujú aj vitamín D. Deficitom tohto vitamínu trpí naša populácia najmä po chladných mesiacoch, keď nie je možné, aby si ho naše telo vyprodukovalo zo slnečných lúčov. Vitamín D je nevyhnutný pre silné a zdravé kosti, ale aj silnú obranyschopnosť.
Cennou zložkou húb shitake je beta-glukán. Jedná sa o druh rozpustnej vlákniny, ktorá môže zvýšiť nasýtenosť, zdravie tráviaceho traktu i zlepšiť imunitu.
15 gramov húb shiitake, čo sú približne 4 sušené huby, obsahuje 10 % odporúčanej dennej dávky selénu dôležitého pre celkovú obranyschopnosť i zdravie pokožky. K silnej imunite prispievajú aj vitamíny skupiny B, konkrétne vitamín B2 (11 % ODD), B3 (11 % ODD) a B5 (33 % ODD), meď (39 % ODD) a mangán (9 % ODD).
Shiitake – ochrana proti rakovine a podpora srdca
Medicínske huby shiitake sa javia byť aj bojovníkmi proti rakovine, konkrétne vyvolávajú apoptózu, čiže programovanú bunkovú smrť. Navyše obsahujú polysacharid lentinan, ktorý pomáha bojovať proti nádorom aktiváciou imunitného systému – v Japonsku a Číne sa injekčná forma tejto látky používa spolu s chemoterapiou na zlepšenie imunity a na skvalitnenie života ľudí s rakovinou žalúdka.
Čo sa týka zdravia srdca, shiitake ho podporujú schopnosťou znižovať hladinu cholesterolu, tiež obsahujú antioxidanty bojujúce proti kôrnateniu tepien, znižujúce krvný tlak a zlepšujúce obeh krvi.
Tipy na využitie shiitake v kuchyni:
Polievka s hubami shiitake
Suroviny:
- 2 l kvalitného zeleninového vývaru
- 1 nakrájaný karfiol
- 200 g čerstvých shiitake húb (môžeme nahradiť 2 polievkovými lyžicami prášku Shiitake)
- himalájska soľ
- 2 nadrobno nakrájané cibule
Postup:
Postup je veľmi jednoduchý – všetky prísady okrem soli dajte do hrnca a pomaly varte. Po dokončení zmixujte tyčovým mixérom, nechajte ešte zovrieť. Ak miesto čerstvých húb použijete prášok Shiitake, pridajte ho až po uvarení karfiolu tesne pred mixkovaním. Na záver dosoľte, poprípade dochuťte soľou.
Shiitake pesto na cestoviny
Suroviny:
- 1/3 šálky extra panenského olivového oleja
- 1 lisovaný strúčik cesnaku
- ¼ šálky pražených mandlí
- 2 – 3 polievkové lyžice prášku Shiitake
- parmezán
- soľ
- korenie
Postup:
Zmiešajte spolu Shiitake prášok, cesnak, parmezán, mandle, olivový olej a rozmixujte. Nakoniec dochuťte soľou a korením. Ak je pesto príliš husté, môžete ho zriediť ešte nejakou tekutinou, výborne funguje mrkvová šťava. Pesto je výborné s celozrnnými špaldovými, poprípade cícerovými alebo šošovicovými cestovinami.