Triphala – zmes sušeného ovocia z troch liečivých rastlín. Je neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy už od staroveku.
Ľudstvo sa odnepamäti snaží nájsť elixír večnej mladosti. Ten síce stále nepoznáme, ale existujú viaceré prírodné prostriedky, ktoré majú schopnosť podporiť telesné i duševné zdravie a spomaliť celkové starnutie organizmu. Jedným z nich je aj triphala, ktorá je zložená z troch druhov ovocných plodov. Disponuje významnými antioxidačnými, protizápalovými i antibakteriálnymi účinkami.
Z čoho sa skladá triphala?
Indický egreš (Emblica officinalis)
Indický egreš patrí medzi najstaršie druhy ovocia v Indii. Bobuľky tohto ovocia majú kyslú a ostrú chuť. Vyznačujú sa zaujímavým nutričným zložením – vysokým obsahom vitamínu C, aminokyselín, minerálov a antioxidantov, ako napríklad fenolov, trieslovín, rutínu a mnohých ďalších.
V ajurvéde sa toto ovocie používa pri zápche i ako prevencia rakovinových ochorení. Podľa jednej zo štúdií na zvieratách extrakt z egreša indického inhibuje rast rakovinových buniek krčka maternice a vaječníkov. Avšak v tomto smere treba tieto účinky preveriť aj na ľuďoch.
Bibhitaki (Terminalia bellirica)
Bibhitaki je v ajurvédskej medicíne využívané pri liečbe bežných ochorení spôsobených bakteriálnymi i vírusovými infekciami.
Kyselina galová a kyselina ellagová, fytochemikálie bohato zastúpené v tomto ovocí, majú schopnosť priaznivo ovplyvňovať hladinu cukru v krvi.
Haritaki (Terminalia chebula)
V ajurvéde sa haritaki označuje ako „kráľ liekov“ a využíva sa pri srdcových chorobách, astme, vredoch či žalúdočných ťažkostiach.
Podľa vedeckých štúdií má haritaki významné protizápalové a antioxidačné vlastnosti.
Pozitívne účinky triphaly
- Vyplachovanie úst vodou s organickým práškom triphala pomáha pri problémoch v ústnej dutine, ako je zápal ďasien či plesňové infekcie. Podľa štúdie je ústna voda z triphaly rovnako účinná prevencia vzniku zubného povlaku a zápalu ďasien ako ústna voda na báze chlórhexidínu.
- Môže pomôcť ľuďom s diabetom znižovať hladinu krvného cukru i cholesterolu.
- Pomáha pri hojení rán a zápalov na pokožke.
- Podľa štúdie na zvieratách môže pomôcť pri liečbe žalúdočných vredov.
- Je dobrou pomocníčkou pri zápche a aj očiste tela.
- Podľa štúdie na zvieratách je triphala nápomocná pri artritíde.
- Pôsobí ako adaptogén, to znamená, že ľudskému organizmu pomáha lepšie sa vyrovnať so stresom.
- Triphala extrakt podľa štúdie z roku 2015 bol schopný potlačiť alebo vyvolať bunkovú smrť ľudských kmeňových buniek rakoviny hrubého čreva. V ďalšom výskume sa kyselina galová, obsiahnutá aj v triphale, preukázala ako protirakovinová látka. Štúdie tiež preukázali, že zabíja nádorové bunky, ale šetrí normálne zdravé bunky, čiže by mohla byť súčasťou protirakovinovej stravy.
- Oplatí sa ju vyskúšať aj pri chudnutí. Podľa štúdie na zvieratách pomohla myšiam kŕmeným vysokým obsahom tukov počas desiatich týždňov výrazne znížiť hmotnosť i percentuálny podiel telesného tuku.
Triphala v kuchyni
Triphala „mlieko“
Suroviny:
- 1 šálka mandľového rastlinného nápoja
- ½ ČL organického prášku Triphala
- 1 ČL javorového sirupu
- štipka muškátového orieška
Postup:
Rastlinný nápoj mierne zahrejeme, pridáme ostatné ingrediencie a dobre premiešame.
Triphala čaj
Suroviny:
- 1 ČL organického prášku Triphala
- 1 šálka vody
- 1 ČL javorového sirupu (medu, xylitolu)
Postup:
Do horúcej vody pridajte triphala prášok a doslaďte sladidlom podľa chuti. Pite ráno nalačno alebo večer pred spaním.
Zdroj: foto www.freepik.com