Snažíte sa maximálne sústrediť na štúdium či prácu, ale aj tak vám to trvá dlhšie, ako by ste chceli? Uvedomujete si, že plné sústredenie vedie k lepším výkonom, ale stále sa vám v tomto smere nedarí? Dobrou správou je, že okrem toho že na tom môžete pracovať a naučiť sa dokonale sústrediť, poznáme i mnoho rastlín, ktoré nám zostria myseľ, zlepšia pamäť či náladu a napomôžu zlepšiť koncentráciu a sústredenie. Takže, ako na to?
Vyhnite sa “multitaskingu”
Väčšina z nás si myslí, že keď bude robiť viac vecí naraz, stihne ich vybaviť rýchlejšie. Lenže realita je presne opačná. Multitasking je jedna z najhorších vecí hlavne vtedy, ak pracujete na dôležitom projekte a potrebujte sa skutočne sústrediť. Riešenie je jednoduché. Eliminujte všetko, čo vám v sústredení bráni – zatvorte dvere na kancelárii či izby, nesledujte maily, dajte si telefón do tichého režimu, chvíľu sa nerozprávajte s kolegami, či nesurfujte po sociálnych sieťach. Všetku svoju pozornosť sústreďte na danú prácu. Ak nemáte radi ticho, pustite si správnu hudbu. Na mozog vraj priaznivo pôsobí klasická hudba – za vyskúšanie to rozhodne stojí.
Upracte si pracovný stôl a pustite k sebe vzduch
Podľa odborníkov z Princeton Neuroscience Institute, Department of Psychology z New Jersey znemožňuje schopnosť sústrediť sa a spracovávať informácie neporiadok v našom pracovnom prostredí. Tvrdia, že organizované prostredie nás robí produktívnejšími a dokonca zlepšuje náladu. K upratanej kancelárii či izbe patrí, samozrejme, aj čerstvý vzduch. Preto pravidelne vetrajte, pred dôležitou úlohou otvorte okno dokorán a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Tak zásobíte mozog kyslíkom i živinami.
Hýbte sa
Na fungovanie mozgu má skvelý vplyv aj cvičenie. Stačí už obyčajná chôdza. Vedci z University of Illinois urobili pokus s nasledovným záverom – už mierne cvičenie, ako je napríklad chôdza, po dobu 40 minút trikrát týždenne, môže zlepšiť kognitívne schopnosti. To znamená, že ak máte problém s koncentráciou, príčina môže byť aj v nedostatku pohybovej aktivity. Pohyb si môžete dopriať aj v práci – urobte si krátky strečing, namiesto výťahu použite schody, pracovné záležitosti riešte s kolegami osobne a neposielajte ich mailom a podobne.
Dajte mozgu správnu výživu
S nedostatočným sústredením môže súvisieť aj deficit živín, pretože mozog správne funguje iba vtedy, keď mu dáme všetko, čo potrebuje – vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty či zdravé tuky. Viete, že najmenej 60% mozgu je tvorené tukom? Význam jesť zdravé tuky preto nemožno podceňovať. Zdravé tuky obsahuj napríklad Raw Panenský kokosový olej, avokádo, orechy a semená. Naopak, mozgu neprospievajú nezdravé rýchle sacharidy v podobe rafinovaného cukru a bielej múky, ktoré spôsobujú prudké výkyvy krvného cukru, čo má vplyv aj na koncentráciu. Zlepšiť pamäť, koncentráciu či lepšie zvládať stres nám môžu napomôcť aj rôzne rastliny. Pozrite si zoznam rastlín, ktoré sú pre mozog dokonalým elixírom?
Ashwagandha (Ašvaganda) vám pomôže nielen lepšie sa sústrediť, ale aj pohodovo zvládať stresové situácie, ktorých je v dnešnom živote viac ako dosť. Je považovaná za rastlinu, ktorá môže napomáhať v boji proti depresii. Tiež bolo vykonaných niekoľko štúdií o účinkoch Aswagandhy na mozog, kde sa prišlo k záveru, že by mohla napomáhať v boji proti neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je napríklad Alzheimerova choroba.
Ashwagandha je adaptogénna rastlina, ktorá sa do povedomia dostala hlavne vďaka starovekému indickému zdravotníckemu systému Ajurvéde.
Brahmi má povesť byliny zlepšujúcej pamäť a mentálne funkcie, ale zároveň môže napomáhať pri zmiernení úzkostí a depresií. Brahmi má antioxdačné a neuroprotektívne vlastnosti. Obsahuje tiež látky, ktoré napomáhajú k zvyšovaniu hladiny serotonínu – tzv. hormónu dobrej nálady. Tento proces ovplyvňuje a reguluje rovnováhu mysle.
Pri podpore koncentrácie nevynechajte ani morské riasy kelp. Okrem toho, že organizmus detoxikujú a doplnia potrebné látky, sú výbornou „potravou“ aj pre mozog, pretože obsahujú dôležité antioxidanty, vitamíny zo skupiny B, veľa minerálov a ďalších látok. Tiež obsahujú množstvo esenciálnych mastných kyselín a kyselinu listovú. Obe tieto látky sú dôležité pre udržanie zdravej mysle, dobrú pamäť a zlepšenie koncentrácie
Riasy sú obľúbené najmä v japonskej kuchyni, no stoja za to, aby boli zaradené aj do nášho bežného jedálnička. Vo forme prášku ich môžete pridať do obľúbenej pomazánky či dokonca smoothie, alebo pridať celé riasy napríklad do polievky.
Do pozornosti vám dávame aj „rastlinu šťastia“, tak je označovaná huba reishi. Táto huba je vysoko cenená hlavne v tradičnej čínskej medicíne. Nedávne štúdie zistili, že môže byť veľkým prínosom pre myseľ. Zistilo sa, že chemické zlúčeniny huby Reishi napomahájú k uvoľneniu nervového systému, stimulujú neuróny v mozgu a napomáhajú pri produkcii „nerovového rastovného faktoru“.
Hubu Reishi si môže vo forme prášku pridať prakticky do akého koľvek jedla alebo nápoja, alebo si ju môžete vychutnať vo výbornej káve.
Chia semiačka sú okrem iného zdrojom prospešných polynenasýtených a mononenasýtených mastných kyselín, ktoré sú pre činnosť mozgu kľúčové. Ich výhodou je to, že ich môžete pridať do ovsenej kaše, jogurtu, smoothie alebo aj nátierok, pretože sa vyznačujú neutrálnou chuťou.
Kakao je takisto výnimočne prospešné pre nervovú sústavu. Obsahuje flavonoidy, ktoré mozog chránia pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho je zdrojom B vitamínov, bez ktorých by nervová sústava nemohla správne fungovať. Na mozog priaznivo pôsobí aj zastúpený horčík a takisto vláknina, ktorá stabilizuje hladinu krvného cukru. Kakao je tiež zdrojom aminokyseliny tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu, teda hormónu dobrej nálady.