Ľudské telo si nedokáže vitamín C uložiť do zásoby, a preto ho musíme dennodenne prijímať v strave. Bohatým zdrojom sú napríklad šípky, kivi,citrusové ovocie alebo listová zelenina.
Počas jedného dňa je každá ľudská bunka napádaná voľnými radikálmi až 10 000 ráz. Voľné radikály sú zákerné v tom, že bunky poškodzujú. V dôsledku toho vznikajú rozličné ochorenia (rakovina, srdcovocievne choroby) a organizmus človeka tiež rýchlejšie starne. Ako sa proti tomu brániť? Nepriateľmi voľných radikálov sú antioxidanty. A jedným z najmocnejších je práve vitamín C. Okrem toho, že bunky chráni a napráva škody spôsobené voľnými radikálmi, teda zabraňuje oxidácii iných látok, plní v ľudskom tele ešte mnoho ďalších funkcií.
Na čo všetko je potrebný vitamín C?
Céčko je silným antioxidantom, ale predstavuje aj dôležitú látku pre tvorbu kolagénu. Vlákna kolagénu, najdôležitejšej bielkoviny v ľudskom tele, sa vyskytujú vo všetkých typoch spojivových tkanív, teda v pokožke, šľachách, kostiach, zuboch, chrupavkách, ale i v stenách krvných ciev. Je pravda, že kolagén si naše telo produkuje samo, no s pribúdajúcim vekom jeho výroba klesá. V dôsledku toho sa objavujú vrásky, vo zvýšenej miere vypadávajú vlasy, lámu sa nechty a rednú kosti. To znamená, že dostatkom vitamínu C môžeme zabrániť strate kolagénu a s ňou súvisiacich problémov (krvné výrony, pomliaždeniny, krvácanie ďasien, „pukanie“ v kĺboch). Ďalšou funkciou vitamínu C je podpora vstrebávania železa, ktoré je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek prenášajúcich kyslík. Navyše podporuje celkovú imunitu. Dokázaná je jeho schopnosť chrániť pred srdcovými chorobami, rakovinou a vznikom sivého zákalu. Je pomocníkom aj pre lepšie zvládanie vírusových a infekčných ochorení i chronickej únavy.
Céčko je zastúpené hlavne v ovocí a zelenine
Vedci sa neustále snažia prísť na to, ako si skvalitniť a predĺžiť život. Zaujímavú štúdiu v tejto oblasti vykonali dánski odborníci, ktorí v rámci štúdie sledovali stotisíc ľudí. Zistili, že tí, ktorí jedli veľa ovocia a zeleniny, v ktorom je zastúpeného aj množstvo vitamínu C, znížili tak riziko vzniku srdcových chorôb až o 20 percent.
Bohatstvom vitamínu C oplývajú aj šípky
Medzi bohaté zdroje vitamínu C patrí červená paprika, brokolica, paradajky, karfiol, kel, papája, kivi, rakytník a citrusové ovocie. Skvelou zásobárňou céčka sú aj šípky. Ich silu môžeme využiť vo forme sušených plodov na prípravu čaju alebo v podobe šípkového prášku. Prášok sa získava rozdrvením sušených šípok. Dá sa jednoducho pridať do čaju, ovsenej kaše, cereálií alebo doma pripravovaného smoothie. Ak patríte k milovníkom medu, zmiešajte šípkový prášok s týmto včelím produktom. Môžete si ním osladiť čaj alebo ho použiť pri bolesti hrdla. Med upokojí podráždené hrdlo a šípky dodajú do organizmu dostatok vitamínu C, ale aj ďalších biologicky aktívnych látok (vitamínov skupiny B, karotenoidov, pektínov, trieslovín atď.). Navyše sú šípky známe i schopnosťou organizmus detoxikovať, sú prevenciou aterosklerózy, upravujú zrážanlivosť krvi (vhodné napríklad pri silnej menštruácii) a bojujú proti zápalom v organizme.