Huby sú silná zbraň. Poradia si s baktériami, vírusmi i plesňami
Na svete existujú desaťtisíce rozličných húb. Z nich je asi sto druhov, ktoré sú predmetom výskumov kvôli pozitívnym účinkom na zdravie, pričom podaktoré sú naozaj výnimočné v oblasti posilnenia imunitného systému.
Niektoré huby sa dávajú veľmi často do súvislosti aj s prevenciou rakoviny. Zdá sa, že zvyšujú počet T-lymfocytov disponujúcich protinádorovou aktivitou. Ďalej sa hubám pripisujú účinky, ako napríklad zlepšenie prietoku krvi, zníženie cholesterolu, ochrana pečene, podpora obličiek, antivírusové, antibakteriálne a antimykotické vlastnosti, priaznivé pôsobenie na dýchacie cesty, podpora srdca, zlepšenie stavu kože a vlasov, zvýšenie libida i výkonu pri športe atď. Dôležité je však jesť ekologicky pestované huby, pretože huby sú známe tým, že v sebe sústreďujú napríklad ťažké kovy či toxíny z ovzdušia či vody.
4 druhy húb pre zdravie
Shiitake (Lentinula edodes)
V tradičnej čínskej medicíne sa huby shiitake využívajú viac ako šesťtisíc rokov – predstavujú symbol dlhovekosti. Sú bohaté na vlákninu, proteíny, vitamín C, selén a železo. Pozitívne pôsobenie týchto húb na zdravie bolo potvrdené aj vedeckými výskumami. Napríklad eritadenín sa dáva do súvislosti so znižovaním hladiny cholesterolu v krvi. Potvrdila to štúdia odborníkov z Japonska, konkrétne z Obihiro University of Agriculture and Veterinary Medicine.
Aj shiitake hubám sa pripisujú protinádorové účinky kvôli obsahu polysacharidu lentínan. Na svojich stránkach na to upozorňuje The American Cancer Society, avšak dodáva, že protinádorové účinky boli preukázané u myší a je potrebné potvrdiť ich aj na ľuďoch. Avšak podľa nich môže lentínan skutočne znížiť a spomaliť rast rakovinových buniek a zvýšiť aktivitu určitých látok bojujúcich proti rakovine.
Okrem toho sú shiitake plné antioxidantov. Odborníci z The American Chemical Society so sídlom vo Washingtone zasa upozornili na obsah látky s názvom L-ergotioneín, ktorý má silné antioxidačné účinky.
Reishi (Ganoderma lucidum)
Hubám reishi sa v Číne hovorí aj „huby nesmrteľnosti“. Disponujú antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami a majú aj protiplesňové vlastnosti – vhodné aj pri kvasinkových infekciách. Hubám reishi sa pripisuje i protizápalový účinok, čo môže byť prospešnej napríklad pri reumatoidnej artritíde. Ďalej majú pozitívny vplyv na imunitný systém, normalizujú krvný tlak a cholesterol, eliminujú problémy s prostatou u mužov a majú blahodarný vplyv na nervovú sústavu. Ak sa rozhodnete pre organický prášok reishi môžete ho jednoducho pridať do osviežujúceho smoothie, ale aj nátierok či nepečených dezertov.
Chaga (Inonotus obliguus)
Trápi vás vysoký krvný tlak? Potom určite viete, že zmene životného štýlu sa nevyhnete. Avšak pomôcť vám môže aj huba chaga, ktorá rastie hlavne vo východnej Európe a v ľudovom liečiteľstve sa používa zhruba od 16. storočia. V oblastiach, kde rastie, je dlhé roky známa ako bojovníčka proti vysokému krvnému tlaku, tiež ako prostriedok na posilnenie kardiovaskulárneho i imunitného systému. V oblasti Sibíri je využívaná ako čistič krvi a ako huba vhodná na detoxikáciu organizmu. Aj v chage je zastúpených mnoho prospešných látok – fytonutrienty, polysacharidy, vitamíny, minerály, stopové prvky a ďalšie. Čínski vedci z Xuzhou Normal University upozornili na obsah melanínu, sterolov a kyseliny betulínovej – látok, ktoré majú antioxidačné, antivírusové, protinádorové a imunitu posilňujúce vlastnosti.
Maitake (Grifola Frondosa)
Huby maitake rastú hlavne na severovýchode Japonska i v USA. The American Cancer Society vyzdvihuje obsah betaglukánu, ktorý má posilňujúce účinky na imunitný systém. Huby maitake sú vhodné aj na regulovanie hladiny krvného cukru, čo môže byť užitočné napríklad pre diabetikov. Ďalej prospievajú tráviacej sústave, bojujú proti zápche i nepríjemnému nadúvaniu. Tiež sa im pripisujú protinádorové účinky. Do tela doplnia veľa vlákniny, aminokyselín, vitamínov, minerálov i stopových prvkov.
Huby je dobré kombinovať
Ak máte možnosť kombinovať viacero húb napríklad v podobe organického prášku, využite to práve kvôli synergickému účinku – celok je viac ako súčet jeho častí. To znamená, že ak sa napríklad patogény v tele stanú odolnými voči jednej hube, stále sú tu ďalšie, ktoré si s nimi dokážu poradiť. Ďalšou výhodou užívania viacerých medicínskych húb naraz je to, že každá z nich obsahuje jedinečný koktail látok bojujúcich proti infekciám a podporujúcich imunitu. Huby vo forme prášku môžete ľahko zmiešať a použiť do nápojov, smoothies, kaší či dezertov.