Kurkuma je už po stáročia používaná na liečbu mnohých ochorení. Od liečby podráždeného žalúdka, mikrobiálnych infekcií, kožných problémov až po boj so zápalmi, chronickými bolesťami či dokonca rakovinou. Jej účinná látka kurkumín je to, čo dodáva tomuto indickému koreniu jeho typickú žlto-oranžovú farbu a hlavne širokú škálu zdravotných benefitov.
Bohužiaľ, kurkumín nie je pre naše telo dobre vstrebateľný a naša pečeň sa snaží zbaviť sa ho. Takže, ak aj pridávate kurkumu do svojho bežného jedálnička, je pravdepodobné, že všetky jej možné pozitívne vlastnosti na vaše zdravie sa minú účinku. Našťastie, existuje niekoľko trikov ako zlepšiť dostupnosť a vstrebateľnosť kurkumínu a získať tak plnú silu kurkumy pre svoje zdravie.
1. Čierne korenie
Toto je zrejme niečo čo ste už počuli. Ide o najznámejší spôsob ako zvýšiť biologickú dostupnosť kurkumínu. Už malé množstvo čerstvo pomletého čierneho korenia pridaného ku kurkume dokáže zvýšiť absorpciu kurkumínu až o neuveriteľných 2000% .
Okrem toho čierne korenie obsahuje Piperín, ktorý napomáha znížiť bolesť. Piperín sa často využíva i v analgetických krémoch, ktoré sa aplikujú lokálne na pokožku k úľave od bolesti. Niektoré štúdie dokonca preukazujú, že piperín napomáha k zmierneniu chronickej bolesti – obzvlášť neuropatickej bolesti, ktorá je neliečiteľná.
2. Zdravé tuky
Kurkuma je rozpustná v tukoch a práve v kombinácii s nimi sa najlepšie vstrebáva. Ak spolu s kurkumou užívame zdravé tuky ako napríklad kokosový, olivový alebo avokádový olej, prípadne prepražené maslo – Ghee, tak sa nám podstatne viac kurkumínu dostane do žalúdka, čriev, krvného obehu, samotných buniek a priamo do lymfatického systému.
3. Quercetín
Quercetín je rastlinný flavanoid (pigment), ktorý sa dá nájsť v mnohých druhoch ovocia, zeleniny alebo zelenom čaji. Quercetín funguje tak, že potláča účinky enzýmu, ktorý v tele deaktivuje účinky kurkumínu. Ak budete konzumovať kurkumu s potravinami bohatými na quercetín, podporíte tak vstrebatelnosť kurkumínu. Na quercetín sú bohaté prevažne tmavé druhy ovocia a zeleniny ako sú tmavé hrozno, rôzne bobuľoviny (ako čučoriedky, brusnice či jahody), surová kapusta, surová brokolica, či dokonca červené víno alebo zelený čaj.
4. Teplo
Niektoré štúdie ukazujú, že teplo dokáže zlepšiť rozpustnosť kurkumínu. Tu však musíme dbať na to, aby sme kurkumu nepripravovali pri vysokých teplotách – vtedy sa naopak účinky kurkumínu ničia. Ideálne je kurkumu pridať už do uvareného jedla, alebo zamiešať do teplého nápoja. Vyskúšajte napríklad tradičný recept na „Zlaté mlieko“.