Chcete spať ako bábätko? Skúste to s našimi tipmi
Spánok je pre naše telo nevyhnutný, pretože počas neho prebieha v tele množstvo regeneračných procesov. Na jeho dôležitosť sa snažia upozorniť aj odborníci, preto je 18. marec 2016 Svetovým dňom zdravého spánku.
Podľa štatistík trpí menej závažnými až závažnými poruchami spánku až 35 % populácie. Avšak keby sme vzali do úvahy ľudí, ktorí majú ťažkosti so spánkom krátkodobo, napríklad pri zmene prostredia, toto číslo by sa až zdvojnásobilo. Krátkodobý nedostatok či nekvalita spánku pritom vedú k únave, zhoršenej koncentrácii a k náladovosti. Po prebdenej noci je tiež človek náchylnejší na konzumáciu nezdravých potravín, čo sa môže časom podpísať nielen na zdraví, ale aj na postave. Dlhodobý spánkový deficit (zvyčajne trvá viac ako 4 týždne) je ešte oveľa nebezpečnejší – môže prispieť k rozvoju fyzických i psychických ochorení. Aj preto sa čoraz viac odborníkov zaujíma nielen o mieru fyzickej aktivity a stravovanie svojich klientov, ale aj o kvalitu ich spánku.
V každom prípade spánok je pre naše zdravie kľúčový, a preto by sme mali urobiť všetko preto, aby sme ho svojmu organizmu dopriali. Ako na to?
Dávajte si pozor na kofeín i modré svetlo pred spaním
Základom kvalitného spánku je ticho, tma, kvalitný matrac či primeraná teplota v miestnosti. Dôležité je ísť spať a aj vstávať v približne rovnakú hodinu, a to vrátane víkendov. V neskorších popoludňajších hodinách je dobré vyhnúť sa intenzívnym cvičeniam, ťažkým jedlám, alkoholu, kofeínu a ďalším stimulantom. Pritom kofeín sa nenachádza len v káve, ale napríklad aj v zelenom a čiernom čaji, v kakau či v horkých čokoládach. Práve na to často zabúdame.
Odborníci z National Sleep Foundation majú však pre všetkých, ktorí nemôžu večer zaspať, alebo sa budia príliš skoro ráno, aj ďalšie rady. Dôležité je vyhnúť sa približne hodinu pred spaním modrému svetlu z elektroniky (počítače, televízia, mobily) a zároveň je potrebné stlmiť osvetlenie v byte. Ako upokojujúcu činnosť pred spaním odporúčajú čítanie kníh, robenie dýchacích či relaxačných cvičení, a to približne 30 minút pred plánovaným časom spánku. Napokon dodávajú ešte jednu radu – ak nezaspíte do 20 minút, vstaňte z postele a choďte na iné miesto v dome. Tam počúvajte hudbu alebo sa venujte relaxačným aktivitám. Ak budete ležať v posteli a nervózne čakať na spánok, môže to časom problémy so spánkom ešte zhoršiť. To z toho dôvodu, že spálňa sa vám bude, paradoxne, spájať s miestom, kde nemôžete spať.
Radi maškrtíte? Tieto pochúťky vám spánok skvalitnia
So zaspávaním vám môžu aj niektoré bylinky alebo jedlá. Z byliniek má upokojujúce účinky levanduľa, harmanček, chmeľ či ľubovník bodkovaný. Čo sa týka potravín, výborné sú tie, ktoré obsahujú aminokyselinu tryptofán (je potrebná pre produkciu melatonínu – spánkového hormónu), vitamíny zo skupiny B, vápnik a horčík. Medzi vhodné potraviny patrí teda banán, mlieko, mandle, ovsené vločky, med atď.
Ďalšou výbornou voľbou je indický ženšen, známy tiež ako Ashwagandha. Jeho prednosťou je, okrem iného, aj zlepšenie spánku. Ak si vyberiete Ashwagandhu v podobe surového organického prášku, postačí vám pridať jednu čajovú lyžičku do vody, mlieka alebo zeleninového smoothie, ideálne hodinu pred spaním. Podobnými účinkami disponuje aj ženšen päťlistý, známy aj ako gynostemma. Večer si ho môžete pripraviť ako chutný čaj – ½ až ¾ čajovej lyžičky zalejte vriacou vodou a nechajte 10 – 15 minút lúhovať. Zaspíte ako bábätko a môžete sa tešiť aj na mnoho ďalších
Máte zaručený tip, ktorý vám vždy pomôže zaspať? Budeme radi, ak sa s ním podelíte s ostatnými v diskusii.